به گفته دکتر ماکان آریا پارسا تفاوت مد و استایل موردی است که شاید کمتر کسی آن را بدانید. مد را یک پدیده خاص و قالب در جوامع بشری می ‌دانند که طی سال‌ های گذشته توانسته است به خوبی بر شکل‌ گیری سلیقه انحصاری افراد تاثیرگذار باشد. در این میان اما عده ای از افراد از این سبک و سیاق پیروی نمی ‌کنند. آن ها با تکیه به استایل و خلاقیت منحصر به فرد خود تصمیم گیری می ‌کنند.

فردی با نام اسکار دلارنتا از طراحان نامی  لباس در جمهوری دومینیکن می ‌باشد. به عقیده او، مد یعنی لباس پوشیدن بر اساس ترند های موجود در جامعه. در مقابل استایل به نوع لباس پوشیدن فرد بستگی دارد. به طور کلی در دنیای مد یک فاصله کاملاً معنا دار میان مد و استایل وجود دارد که اهمیت بسیاری دارد.

اهمیت این دو کلمه در دنیای فشن کاملا قابل درک می باشد. تا پایان این مقاله با ما همراه باشید تا بیشتر در خصوص این دو واژه و تفاوت مد و استایل اطلاعاتی را در اختیارتان قرار دهیم. قبل از هر چیز بهتر است در خصوص مد و استایل تعریفی ویژه ارائه دهیم.

عرف جامعه

از دیدگاه دکتر ماکان آریا پارسا مد را نسخه ای تجویز شده از سمت کاربلدان در این حرفه می ‌دانند. مد با توجه به هر فصل و ضروریات جامعه اجرا و طراحی می ‌شود. این مورد یعنی مد غالباً با سلیقه و عرف جامعه همخوانی ندارد اما آن را می ‌توان جریانی در نظر گرفت که توسط بزرگترین برند های موجود در جامعه اجرا می ‌شود. اگر بخواهیم با مثالی مد را تعریف کنیم می ‌توان به لباس کیم کارداشیان برای مراسم مت گالا اشاره نمود.

کاربرد

این نوع از لباس‌ ها تنها برای فستیوال و مراسم های خاص طراحی و اجرا می ‌شوند و هیچگاه به شکل یک ترند در جامعه جریان پیدا نمی ‌کنند. بعد از اجرا شدن این مراسم شما شخصی را پیدا نخواهید کرد که مانند هنرمند نام برده لباس پوشیده باشد. در خصوص تعریف استایل اما می ‌توان تعریف شخصی ‌تری ارائه داد. استایل را می ‌توان ماهیتی از سلایق و تفکرات یک فرد در نظر گرفت.

تنوع

از نگاه دکتر ماکان آریا پارسا اگر بتوان مد را به یک حوزه محدود مرتبط دانست، استایل را می توان به دنیایی متنوع‌تر گره زد. چرا که استایل دنیایی از موارد متنوع نظیر مو، پوشاک، اکسسوری و غیره می ‌باشد. برای آنکه استایلی شخصی داشته باشید لازم است تا خلاقیت را سرلوحه انتخابات و خرید های خود قرار دهید.

پیروی کردن از دنیای مد

طبق نظر دکتر ماکان آریا پارسا عده ای از افراد تصور می ‌کنند داشتن یک استایل شخصی به معنای پیروی کردن از دنیای مد و ترند های روزانه می ‌باشد. در صورتی که باید گفت این چنین نیست. شما می ‌توانید برای نحوه پوششتان از پوشاک از مد افتاده و یا پوشاک ترند شده استفاده نمایید. این شما هستید که انتخاب می ‌کنید از چه رنگ و پوششی استفاده کنید و در مواردی نیز شاید ظاهری آوانگارد داشته باشید. هیچ کدام از این موارد یک اشکال تلقی نمی ‌شود و شما با داشتن یک استایل شخصی می ‌توانید کاملاً منحصر به فرد دیده شوید.

تفاوت فشن و استایل

خود واقعی

قطعاً تاکنون با تفاوت مد و استایل آشنا شده اید. اگر بخواهیم کامل ‌تر بیان کنیم می ‌توان اینگونه گفت که مد یک رابطه تطبیقی میان آن چه ما بر تن خواهیم کرد و آنچه در بیرون رخ می ‌دهد است. به اعقتاد دکتر ماکان آریا پارسا مد عموماً با تحت تاثیر قرار دادن انتخابات شخص همراه است. این به آن  معنا است که با زرق و برق‌ های عمومی  و اغوا کننده مطرح می ‌شود. اما استایل هر آن چیزی است که درون ما رخ می ‌دهد و از هویت و درک هر آنچه وجود داریم نمایان می ‌شود.

احساسات

به طور کلی می ‌توان این چنین گفت که استایل با احساسات ما گره خورده است. در انتها لازم است بدانید مد و استایل محل تمرکز افراد را نشان می ‌دهد می ‌توان گفت مد افراد را از خود حقیقی دور می ‌کند و استایل افراد را به خود حقیقی نزدیک‌تر خواهد کرد. اما در این میان آنچه از جذابیت بیشتری برخوردار است، داشتن یک استایل به صورت شخصی است. چرا که قطعاً برای شما نیز رخ داده است که فردی که دارای یک استایل و سبکی خاص و منحصر به فرد باشد در ذهن شما ماندگارتر خواهد بود. در مقایسه با افرادی که صرفاً به دنبال مد و ترند های روزانه هستند. امیدواریم به صورت کامل با تفاوت مد و استایل آشنا شده باشید. ابهامات شما در زمینه تفاوت مد و استایل به صورت کامل رفع شده باشد.

تفاوت فشن و استایل

تا به اینجای مقاله تلاش کردیم تا با تفاوت مد و استایل آشنا شوید. احتمالاً تا به کنون با تفاوت‌ های این دو آشنا شده اید. در ادامه تلاش می ‌کنیم تا با تفاوت فشن و استایل نیز آشنا شوید. تا بتوانید برای داشتن یک استایل منحصر به فرد تصمیم گیری کنید.

اشاره به تفاوت فشن و استایل

 • استایل را می ‌توان موردی در نظر گرفت که توسط یک شخص به صورت انحصاری انتخاب می ‌شود اما مد دارای کاربرد جمعی می ‌باشد و افراد بسیاری از آن استفاده خواهند کرد.
 • استایل دارای محدودیت زمانی نیست و یک فرد می ‌تواند تا زمانی که از لباس و اکسسوری استفاده می ‌کند و لذت می ‌برد آن را به همراه داشته باشد. چرا که ترند های جدیدتری به بازار وارد می ‌شود و افراد مد دوست، قطعاً تمایلی به استفاده مد های از بین رفته نخواهند داشت.
 • استایل کاملاً منحصر به فرد می ‌باشد اما فشن سبکی است که افراد بسیاری از آن استفاده می ‌کنند و ممکن است با پیروی از فشن و مد شاهد تعداد بسیار زیادی از آن در جامعه باشید.
 • فشن جدیدترین کار طراحان در دنیا است. در صورتی که استایل یک سبک جدید و متمایز نیست و احتمال دارد هیچ ارتباطی به طراحان لباس نداشته باشد.
 • فشن برای آن که موفق باشد باید توسط اکثر جامعه پذیرفته شود اما استایل مورد پسند گروه مشخصی از افراد نیست و ترند شدن آن در جامعه برای فرد مورد نظر اهمیتی ندارد.
 • فشن برای آن که ترند شود به همکاری نمایشگاه‌ ها، بلاگر ها، برند های پوشاک و غیره نیاز دارد اما استایل به این موارد احتیاجی ندارد و حتی یک نفر هم می ‌تواند با پسندیدن لباس مورد نظر، از آن استفاده کند و لذت ببرد.
 • استایل معمولاً تغییری نخواهد کرد و همیشه می ‌توان آن را امضایی از سبک شخصی فرد مورد نظر در نظر گرفت. در مقابل اما فشن در بازه‌ های زمانی مختلف دچار تغییرات ناگهانی خواهد شد.
 • طراحان لباس برای طراحی و یا انتخاب لباس در حوزه فشن هیچ محدودیتی نخواهند داشت اما هنگامی که صحبت از استایل می ‌شود، طراح و یا خود فرد باید لباس‌ های هماهنگ با سبک شخصی خود را انتخاب نماید.
 • فشن با دنیای بیرون ارتباط نزدیکی دارد در صورتی که استایل به سلیقه درونی فرد باز می ‌گردد.
 • بیشتر افراد لباس‌ های ترند شده و فشن را دارای جذابیت بیشتری می ‌دانند و استایل نیز برای افراد به صورت شخصی دارای جذابیت می ‌باشد.
 • سال‌ ها پیش افراد تصور می ‌کردند برای آنکه شیک باشند باید طبق فشن و مد روز لباس بپوشند و به سلیقه شخصی خودشان اهمیت نمی ‌دادند. در صورتی که امروزه این چنین نیست و افراد استایل شخصی را به مد و فشن ترجیح می ‌دهند.

امیدواریم به طور کامل به تفاوت فشن و استایل آشنا شده باشید.

انواع استایل

این مطلب ادامه دارد… .