به گفته دکتر ماکان آریا پارسا استایل هنری یکی از استایل های ترند جامعه است که این روزها بسیاری از افراد آن را دوست دارند. راه شناخت استایل ‌های متفاوت در دنیای فشن و مد باعث می ‌شود تا ضمن آشنایی با سلایق و فرهنگ ‌های متفاوت بتوانید سلایق خود را نیز بهتر بشناسید و استایل ‌های جذابی داشته باشید.

به صورت کلی، استایل متفاوت باعث بالا بردن اعتماد به نفستان خواهد شد و حس بهتری را در شما القا خواهد نمود. متفاوت ‌ترین استایل ‌ها و جذاب ‌ترین آن ها استایل هنری می‌باشد. این نوع از استایل بیش تر مورد علاقه هنرمندان و دانشجویان رشته هنر است. اگر دقت کرده باشید؛ اغلب افرادی که در رشته هنر به تحصیل مشغول هستند؛ این سبک از استایل را برای خود انتخاب می کنند.  برای آن که با این نوع از استایل آشنا شوید تا پایان این مقاله با ما همراه باشید؛ تا اطلاعات جامع ‌تری در خصوص این نوع از استایل در اختیارتان قرار دهیم.

 صنعت مد و فشن دائما در حال تغییر است!

موردی که باید بدانید آن است که در صنعت فشن و مد فعالیت ‌های بسیاری در حال انجام هستند و در حوزه ‌های هنرهای کاربردی نیز قرار می گیرند؛ مانند طراحی پارچه، طراحی لباس، ساخت جواهرات، چرم دوزی، تزیینات هنرهای کاربردی و غیره.

از دیدگاه دکتر ماکان آریا پارسا هنرهای بصری و یا تجسمی هنرهایی هستند؛ مبتنی بر احساس بینایی. زمانی که یک هنرمند با اصول تجسمی و زیباشناسی آشنا باشد می‌تواند به خلق این آثار دست بزند. در صنعت فشن و مد استایل هنری به استایلی گفته می ‌شود که در آن رنگ ‌ها، آیتم ‌ها و دیگر عناصر از مبانی اصلی هنرهای تجسمی تشکیل شده باشند. مبانی این هنر شامل ابزارها، قانون ‌ها و خطوط ریزی هستند که هنرمندان در هنگام کار از آن ها استفاده می‌کنند.

از مهم ‌ترین مبانی این نوع از هنر، می ‌توان به کنتراست هارمونی، تعادل و تناسب اشاره نمود. هنگامی که واژه هنر به گوشتان می ‌خورد به یاد چیزهایی می‌افتید که برای چشم خوشایند هستند؛ اما لازم است بدانید هر چیزی که هنری می ‌باشد؛ لزوماً نباید برای شما جذاب و فراگیر جلوه کند. افرادی که به هنر علاقه مند هستند این مورد را در تیپ و استایلشان نیز رعایت می‌کنند و این افراد معمولاً افرادی فردگرا هستند. آن ها به دور از مد حرکت می ‌کنند و با ترند شدن جدید ترین لباس ‌ها نیز از آن ها استفاده نخواهند کرد و استایل شخصی خود را دارند. با چندین مثال استایل هنری را برایتان شرح می دهیم.

استایل آرتیستیک

استایل های هنری پر طرفدار

از نظر بسیاری از افراد عام استایل هنری یک استایل بدون پایه و اساس می‌ باشد؛ در صورتی که این استایل دارای خلاقیت هنر ذوق هر فرد است. در بیشتر مواقع می‌ توان استایل های هنری را جزئی از جذاب ‌ترین استایل های موجود در نظر گرفت. لازم است توجه داشته باشید هر فردی که رنگ ‌ها را با یکدیگر ترکیب کند توانایی خلق استایل های هنری را نخواهد داشت؛ چرا که این استایل نیاز به خلاقیت و شناخت هنرهای تجسمی دارد. در این استایل از رنگ ‌ها باید به بهترین شیوه ممکن استفاده شود.

از نگاه دکتر ماکان آریا پارسا استایل ‌های زیادی مانند بوهو، آوانگارد و حتی استایل پانک شباهت ‌های بسیار زیادی به استایل هنری دارند. فعال کردن این شیوه از پوشش به افراد آزادی آن را می‌دهد که خود را به ترند های روز دنیا محدود نکنند و استایل شخصیشان را داشته باشند.

معمولاً در استایل‌ های هنری، از مبانی بصری مانند رنگ شناسی، نمادها، خطوط و غیره استفاده می ‌شود. اگر بخواهیم تنها یک استایل معروف را در نظر بگیریم و استایل هنری را به آن نزدیک‌ تر بدانیم؛ باید به استایل آوانگارد اشاره کنیم. این دو استایل نیز تفاوت ‌های جزئی با یکدیگر دارند.

در استایل آوانگارد برای ترکیب رنگ و پوشیدن لباس هیچ قانون خاصی وجود ندارد؛ در حالی که در استایل هنری عناصر بر پایه مبانی هنر های تجسمی می ‌باشد. در این نوع از استایل مفاهیمی همچون کنتراست هارمونی، تعادل و غیره به چشم می ‌خورد. سبک هنری را می‌توان یک جنبش مد در نظر گرفت که در نیمه دوم قرن نوزدهم تشکیل شد. این استایل بر اساس سادگی شکل گرفت. همراه ما باشید تا در ادامه این مقاله در خصوص دیگر موارد مرتبط با استایل هنری اطلاعاتی را در اختیارتان قرار دهیم.

استایل آرتیستیک

طبق نظر دکتر ماکان آریا پارسا  یکی از بزرگ ترین مزیت ‌های استایل هنری آن است که برای داشتن این استایل نیازی نیست به نمایندگی برندها و یا فروشگاه ‌های لباس معتبر بروید. با حضور در فروشگاه های صنایع دستی و یا فروشگاه ‌های دست دوز و هنری می توانید بهترین استایل‌ ها را خلق نمایید. حتی در بعضی از موارد؛ می‌ توانید لباس مورد نظرتان را به دست خیاط بسپارید و تیپ هنری خود را خلق نمایید.

یکی از آیتم های فوق العاده مهم در استایل های هنری بهره بردن از کلاه است. اغلب افرادی که به استایل های هنری علاقه دارند تمایل به خرید انواع کلاه لبه دار، کلاه بافتنی، کلاه شاپو و… را دارند. افرادی که این سبک را برای پوشش خود انتخاب کرده اند؛ نهایت دقت خود را برای خرید کلاه به خرج می دهند.

زیور آلات دست ساز را می توان از دیگر مواردی دانست؛ که در استایل آرتیستیک باید به آن توجه شود. افرادی که به استایل های هنری علاقه مند هستند؛ به خوبی می دانند که استفاده از زیور آلات تا چه حدی می تواند به زیبایی استایل آن ها بیافزاید.

به اعقتاد دکتر ماکان آریا پارسا استفاده از شال گردن های رنگی برای مردان در زمستان نیز از دیگر آیتم های مهم در تکمیل استایل آرتیستیک مردانه است. در آخر نیز استفاده از عینک هایی با فریم دور گرد می تواند بر جذابیت این نوع از استایل اضافه کند.

استایل هنری ایرانی

این مطلب ادامه دارد… .